MALEŠEVIĆ NA PREDSTAVLJANJU MONOGRAFIJE SREDNJOVJEKOVNOG NASLJEĐA

0
1910

U Centru za kulturu u Prnjavoru večeras je otvorena izložba i predstavljena monografija “Srednjovjekovno nasljeđe prnjavorskog kraja”, a promociji je prisustvovao ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević.
Malešević je istakao da je značaj monografije u tome što pokazuje da je na ovom području u srednjem vijeku bilo intenzivnog života, na šta ukazuje postojanje manastirišta, crkvišta, nekropola i naselja.

“Ova knjiga nam pokazuje da treba da posvetimo značajnu pažnju tim ostacima, jer tako poštujemo svoju prošlost”, rekao je Malešević na predstavljanju monografije čiji su autori Slavoljub Lukić, Damir Kljajić, Bojan Vujinović i Mladen Strugar.

Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske naglasio je da nalazišta treba zaštiti, a turističkim organizacijama ponuditi da se organizuju određene posjete.

“Kada ova monografija dođe u ruke naših ljudi koji su u inostranstvu sigurno će mnogi od njih poželjeti da posjete neka od navedenih mjesta, jer ima 41 nalazište. Monografija je značajna i za istraživače, istoričare, arheologe koji će se sada sigurno više zainteresovati za prnjavorski kraj”, smatra Malešević.

Jedan od autora izložbe i monografije arheolog Bojan Vujinović podsjetio je da su projekat 2009. godine pokrenuli teolog i istoričar Slavoljub Lukić i Damir Kljajić s ciljem popisivanja kulturnog nasljeđa, prvenstveno iz srednjovjekovnog perioda, da se dokaže kako je život u to vrijeme u prnjavorskom kraju bio intenzivan.

“Krenuli smo u ispitivanje istorijskih arhiva i građe, bogoslužbenih knjiga, raznih tipika, molitvenika kako bismo došli do određenih podataka. Do 2013. posjetili smo sva sela na ovom području i popisali sve lokalitete, tako da imamo popisanih 10 utvrđenja i naselja, zemljanih ili zidanih, 26 nekropola, tri manastirišta, šest crkvišta sa nekropolama”, rekao je Vujinović.

On je dodao da sve to upućuje na bogat duhovni, ali i svjetovni život prnjavorskog kraja u periodu od VI do XVI vijeka.

Prema njegovim riječima, pronađeno je 17 novih nekropola koje do sada nigdje nisu bile evidentirane.

“Prvi put su publikovani rezultati istraživanja manastira Osovice, gdje imamo otisak pečata iz 1330. godine, kao i isposnice u Detlaku”, naglasio je Vujinović.

Damir Kljajić smatra da je potrebno obratiti pažnju na nekropolu Grdelj u Kulašima sa dvadesetak mramora, zbog njene blizine poznatom lječilištu Banji Kulaši i mogućnostima turističke iskoristivosti. /srna/

“Kod manastira Stuplja, Osovice i Detlaka potrebno je formirati muzejske zbirke sa pronađenim artefaktima. Bilo bi poželjno i da se štampaju fototipska izdanja crkvenih knjiga”, dodao je Kljajić.

PODIJELI