Hrane će biti, ali po masnim cijenama

0
451

 Hrane će biti, ali po masnim cijenama
BANjALUKA – Strah od moguće nestašice hrane, koji se širi među stanovništvom Evrope i regiona, ne treba da brine građane Srpske jer trgovci i nadležne institucije tvrde da je snabdjevenost domaćeg tržišta dobra te da za sada nema čak ni nagovještaja da pojedinih proizvoda neće biti na rafovima marketa.

Osim što su suočeni sa poskupljenjem svih proizvoda i usluga, potrošači su neprestano izloženi i crnim prognozama o nestanku namirnica jer globalna kriza ne posustaje. Prema najnovijim predviđanjima, u svijetu bi uskoro moglo doći do nestašice osam prehrambenih proizvoda, počevši od piva, čokolade, kukuruza, maslinovog ulja, ćuretine pa sve do prerađevina od paradajza i zamrznute pice.

Međutim, da u Srpskoj nema zabilježenih prekida u lancima snabdijevanja, tvrde i trgovci i resorno ministarstvo.

– Tržište u Republici Srpskoj je stabilno i nema straha od nestašice robe. Nadležne službe kontinuirano prate stanje s ciljem pravovremene intervencije – kažu u Ministarstvu trgovine i turizma RS.

Dodaju da je Vlada RS zbog stalnog rasta cijena, koji se u proteklom periodu bilježi kao posljedica trenutne geopolitičke situacije u Evropi i svijetu, donijela niz mjera, počevši od uredbi kojima su ograničene marže u prometu na malo umjesto dotadašnjih deset na osam odsto, a u veleprodaji sa osam na šest odsto. Podsjećaju da je lani donesena i uredba o određivanju marže koja se primjenjuje prilikom formiranja cijena goriva.

– Osim tih mjera, s ciljem obezbjeđenja zaliha za slučaj da dođe do poremećaja u snabdijevanju, Vlada RS donijela je početkom marta zaključak o pokretanju interventne nabavke osnovnih životnih namirnica ukupne vrijednosti 15 miliona KM. U proteklim mjesecima dio tih namirnica doniran je javnim kuhinjama, centrima za socijalni rad u Srpskoj, te korisnicima Crvenog krsta – rekli su u Ministarstvu trgovine.

Da su rafovi puni i nema mjesta strahu, tvrde i u marketima “As”.

– Za sada nema problema u nabavci. Dešava se da u kontinuitetu nema nekih vrsta konditorskih proizvoda koji dolaze iz Srbije, a što se tiče druge robe, sve stiže i svega ima. Nemamo nagovještaj da će u skorijoj budućnosti doći do nestašice nekih određenih proizvoda. Imamo i znatne količine zaliha – rekli su u Marketu “As” i dodali da je sa cijenama druga priča te da za pojedine proizvode cjenovnici idu gore pri svakoj novoj narudžbi i tome se ne vidi kraj.

Na tempo rasta cijena žale se i u kompaniji “Frukta trejd” iz Dervente.

– Cijene rastu tolikom brzinom da robu kupljenu danas već sutra ne možemo u veleprodaji nabaviti ni za iznos po kojem je prodajemo u maloprodaji. Zbog takvog kretanja ograničavanje marži nije dobro rješenje jer ćemo doći u situaciju da ćemo za neke namirnice morati namiriti određeni procenat svojih sredstava, što nije realno očekivati. Takve mjere mogu izazvati samo kontraefekat, a to je da trgovci izbjegavaju prodaju onih proizvoda koji ih vode u minus – kažu u “Frukta trejdu” i tvrde da trgovci u RS i BiH imaju najmanje marže na prehranu u cijeloj Evropi.

Dodaju da sitnih problema u nabavci robe ima, ali da je riječ o sporadičnim slučajevima koji se oduvijek dešavaju.

– Dese se povremene nestašice repromaterijala, sirovina, ali trenutno nema proizvoda za koji možemo reći da se teško nabavlja. Zbog dešavanja na zapadu, koja se prije ili kasnije preliju kod nas, u firmi smo se dogovorili da reagujemo unaprijed i napravimo svoje zalihe. Ne oslanjamo se na dobavljače i njihovo snabdijevanje, već konstantno punimo naša centralna skladišta koja su trenutno puna robe – kažu u “Frukta trejdu”.

Mlijeko

U “Frukta trejdu” ističu da nabavka mlijeka i dalje ide otežano.

– Sve domaće mljekare mahom su bazirane na izvoz, zbog čega nama robu isporučuju sporijim tempom. Jedna domaća mljekara je potpuno zapostavila svoju robnu marku jer je sklopila ugovor sa “Lidlom” u Srbiji i sve mlijeko koje otkupi izvozi njima – kažu u “Frukta trejdu”.

PODIJELI