Poslednji godišnji izveštaj Evropske fudbalske federacije (UEFA) ukazao je na postojanje nekolicine klubova čije je bogatstvo toliko da ne postoji realna šansa da ih neko u skorije vreme stigne u tom pogledu.
Mančester junajted, Mančester siti, Arsenal, Čelsi, Liverpul, Real Madrid, Barselona, Bajern i Pari Sen Žermen označeni su od strane UEFA kao brendovi koji iz godine u godinu uspevaju da materijalizuju ogromnu navijačku bazu širom sveta na način koji do sada nije zabeležen.
Sa ekonomske tačke gledišta, samo od sponzora, prodaje dresova i ostalih komercijalnih ugovora pomenuti klubovi su za šestogodišnji period, inkasirali blizu 120 miliona evra – po godini!
Primera radi, prosečna zarada ostalih (u obzir uzeto 700 klubova) od prodaje dresova i ostalih komercijalnih ugovora nije prelazila milion evra godišnje.
Sve veći jaz između grupe prebogatih klubova i onih koji to nisu, je trend koji zabrinjava o čemu je govorio i novi predsednik UEFA Aleksander Čeferin.
– Kao čuvar igre u Evropi, UEFA mora biti na oprezu i obraćati pažnju na negativne trendove u sportu, kao što je enormnog profita i koncentracija sponzora samo jedne grupe klubova – poručio je Čeferin.
U izveštaju UEFA Čeferin je napisao da se uvođenje finanijskog fer-pleja pokazao kao pun pogodak jer je takav vid kontrole disciplinovao klubove koji su na manjem gubitku nego što su bili pre uvođenja tog monitoringa.
Međutim, veliki disparitet između velikih i malih i dalje je prisutan.
Na primer, 20 klubova Premijer lige zarade više nego svih 597 klubova iz 48 najslabije rangiranih liga u Evropi! U narednim godinama ta razlika biće još veća, jer se ugovori od TV prava u Engleskoj iz godine u godini samo uvećavaju.
Još jedan pokazatelj koliko je Engleska liga kao vodeća u finansijskom smislu daleko iznad ostalih je podatak da i najslabiji klub u ligi zaradi više od TV prava (oko 100 miliona) nego što većina klubova van Ostrva zaradi od svih sponzora zajedno.
(Telegraf.rs)