Ovo će biti novi cjenovnik benzinskih pumpi zbog novog Zakona o akcizama BiH koji stupa na snagu 1. Februara, a koji predviđa poskupljenje akciza i putarina, te taksi na naftne derivate.
Toliko će koštati naftni derivati, ali pod uslovom da u međuvremenu ne dođe do poskupljenja.
Sekretar Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori RS Zoran Berak za „EuroBlic“ potvrđuje da će distributeri od 1. febrauara biti prinuđeni da povise cijenu dizelskih i benzinskih goriva za 0,15 KM po litri plus porez na dodatu vrijednost, što iznosi zajedno 0,18 KM.
– Napominjemo da navedeno povećanje ide isključivo u državnu kasu, te da će distributeri imati samo štetu od povećanja cijena zbog očekivanog pada prometa- tvrdi Berak.
Osim povećanja nameta na dizelska i benzinska goriva, novim Zakonom o akcizama, kako kaže, uvodi se i taksa za puteve i autoputeve na tečni naftni gas, odnosno plin u iznosu od 0,15 KM po kilogramu za puteve i 0,25 KM po kilogramu za autoputeve.
To znači da će ovaj energent poskupeti za 0,40 KM po kilogramu plus PDV.
Tako će litar plina, po kalkulaciji naftaša, da poskupi za oko 0,30 KM. Sada košta u prosjeku 0,80 KM.
Ova taksa nije do sada postajala, što će da bude značajan udar jer puno vozača koristi ovaj energent.
Novim Zakonom o akcizama predviđeno je da i dodavanje akcize na biogoriva i biotečnosti u iznosu od 0,30 KM po litri plus putarina na ovaj derivat u iznosu od 0,40 KM po litri.
To znači da će novi namet za građane koji koriste ovaj derivat iznositi 0,70 KM po litri.
– Svugde u svijetu stimuliše se upotreba biorazgradivih goriva kako bi se smanjila upotreba goriva koja zagađuju okolinu, dok se kod nas uvode novi nameti na tečni naftni gas čime se direktno destimuliše upotreba ovog energenta – ističe Berak.
I biće povećana i akciza na ulje za loženje sa 0,30 na 0,45 KM po litri.
Berak napominje da je ovim zakonom predviđena i obaveza predaje popisnih lista zaliha na naftu i naftne derivate, koju su distributeri dužni da predaju i da u roku od 10 dana uplate i nove namete na već postojeće zalihe nafte i naftnih derivate.
– Plenum Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima je na nekoliko posljednjih sjednica razmatrao najavljeno povećanje izdvajanja za takse za autoputeve i ostale puteve u Zakonu o akcizama BiH. U nekoliko navrata izrazili smo protivljenje uvođenju taksi. Međutim, distributeri nafte i naftnih derivata reagovaće u skladu sa izmjenama – dodaje Berak.
Usvajanje seta zakona o akcizama bio je jedan od uslova za nastavak aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), te deblokirranje skoro milion evra kredita Evropske banke za obnovu i razvoj namijenjenih BiH.
– Sada kada je zakon usvojen, biće deblokirana sredstva za izgradnju puteva koja su ugovorena sa kreditorima i koja iznose 528.450.000 evra – rekao je ministar finasija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda.
Bevanda navodi da će biti deblokirani i grantovi koji su osigurani pristupanjem BiH Transportnoj zajednici, pa će koridor moći da se gradi mnogo bržim tempom.
Inače, ovaj zakon usvojen je na kraju decembra u Predstavničkom domu i to iz petog pokušaja.
Stiže 148, 2 miliona KM od MMF
Šef MMF za BiH Nadim Ilahi rekao je preostali uslovi za nastavak aranžmana sa MMF treba da budu ispunjeni u januaru, te izrazio nadu da će tranša od 148,2 miliona KM biti uplaćena u prva dva mjeseca ove godine.
On je naveo da BiH nedavno ispunila dvije važne mjere – usvajanje budžeta RS za 2018. i izmjene i dopune Zakona o akcizama, što će omogućiti oslobađanje i deblokiranje velikih sredstava. (euroblic)