Naslovna Sport Francuska prvi polufinalista Mundijala

Francuska prvi polufinalista Mundijala

0
1040

Fudbalska reprezentacija Francuske plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva u Rusiji. Francuzi su u četvrtfinalu savladali reprezentaciju Urugvaja s 2:0 i u polufinalu će igrati protiv boljeg iz sureta Brazila i Belgije.

Prvu priliku imali su Francuzi u 15. minuti. Kilijan Mbape je promašio veliku šansu u šesnaesterca Urugvaja. Njegov šut glavom otišao je preko prečke. Na drugu pravu priliku čekalo se sve do 40. minute, a tada je Francuska povela s 1:0. Francuskoj je vođstvo donio Rafael Varan poslije centaršuta Antoana Grizmana, koji je nadvisio fudbalere Urugvaja i loptu glavom pospremio u mrežu južnoameričke selekcije. Najbolju priliku za Urugvaj da izjednači rezultat ima je Martin Kaseres u 44. minuti. Nakon centaršuta šutirao je glavom u donji lijevi ugao, ali je golman Francuske, Hugo Ljoris sjajnim refleksom to obranio. Diego Godin je poslije obrane Ljorisa pokušao iz blizine ali je bio neprecizan i Francuska je sa prednošću od 1:0 otišla na odmor.

Francuska je u 62. minuti utakmice povela s 2:0 protiv Urugvaja. Vođstvo Trikolora udvostručio je Antoan Grizman, a trećem golu francuskog napadača na ovogodišnjem Mundijalu, a prvom iz igre, kumovala je i loša intervencija Fernanda Muslere. Golmanu Urugvaja lopta je bukvalno prošla kroz ruke. Urugvaj imao priliku da smanji rezultat u 65. minuti kada je Kristijan Rodrigez šutirao sa poludistance ali je lopta otišla pored lijeve stative. Do kraja utakmice Francuska je čuvala rezultat a Urugvaj nije imao snage da ozbiljnije zaprijeti pa je ostalo 2:0 za Francusku. Francuzi će u polufinalu igrati sa pobjednikom iz susreta Brazila i Belgije.

Istorija

Fudbalska reprezentacija Francuske osnovana je 1904. godine i jedna je od osam reprezentacija kojoj je uspjelo da bude Svjetski prvak kada je bila domaćini. Francuskoj je to uspjelo na Svjetskom prvenstvu 1998. godine. Na prošlom Svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. godine Francuzi su izgubili u četvrtfinalu od Njemačke s 1:0.

Fudbalska reprezentacija Urugvaja je jedna od najuspješnijih Svjetskih reprezentacija. Urugvaj je dva puta osvojio Svjetsko fudbalsko prvenstvo. Prvi put na prvom Svjetskom prvenstvu 1930. godine kada je bio domaćin, pobjedivši u finalu Argentinu s 4:2. Drugi put su osvojili 1950. godine kada su u završnoj utakmici s 2:1 pobijedili domaćina Brazil. Na prošlom Svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. godine Urugvajci su izgubili u osmini finala od reprezentacije Kolumbije s 2:0.