BANJALUKA, SARAJEVO – Pojava novog omikron soja virusa korona u svijetu, ali i Evropi, dovela je do zabrinutosti, a prema riječima sagovornika “Nezavisnih” vjerovatno će stići i u BiH, zbog čega bi bilo poželjno i da se uvede karantin za osobe koje dolaze iz kritičnih područja.
Naime, novi soj virusa korona, nazvan omikron, detektovan je prvi put u Južnoj Africi, a dosad su slučajevi potvrđeni u nekoliko evropskih zemalja, među kojima Velika Britanija, Nizozemska, Njemačka, Austrija te Italija.
Kako su juče saopštili u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), omikron soj će se vjerovatno proširiti na međunarodnom nivou, predstavljajući veoma visok globalni rizik tamo gdje bi porast broja slučajeva kovida-19 mogao da ima teške posljedice u nekim oblastima.
Iako naučni svijet još nema dovoljno informacija o tome koliko se brzo ovaj soj prenosi, te kakvu kliničku sliku izaziva, ono što zabrinjava većinu naučnika je to što je omikron dosad mutirao nekoliko desetina puta.
Upravo zato što je omikron u kratkom roku detektovan u većem broju zemalja, pojedine države su uvele i mjere da putnici koji dolaze iz područja gdje se ovaj soj slobodno širi odlaze u obaveznu izolaciju, te budu testirani.
S druge strane, u Bosni i Hercegovini još se ništa ne preduzima.
U Graničnoj policiji BiH potvrdili su za “Nezavisne novine” da na graničnim prelazima i dalje važe isti uslovi za ulazak stranaca, ali i državaljana BiH, te mjera karantina prilikom ulaska u BiH nije određena.
U Ministarstvu civilnih poslova BiH su za “Nezavisne novine” kazali da je Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti izradio procjenu rizika i dostavio preporuke zemljama, te da ih razmatraju na nivou kriznih štabova entiteta i Brčko distrikta.
“Ministarstvo civilnih poslova još nije zaprimilo prijedloge kojim bi se zatražila koordinirana kontrola putnika koji dolaze iz pomenutih područja”, naveli su u Ministarstvu civilnih poslova BiH.
Kako je za “Nezavisne novine” istakao Ednan Drljević, infektolog iz Opšte bolnice “Abdulah Nakaš” Sarajevo, potrebno je da i BiH, slično kao i druge evropske zemlje, uvede obavezan karantin za osobe koje dolaze iz zemalja gdje je ovaj soj potvrđen.
“Ove osobe bi trebalo testirati i slati u obavezni karantin 15 dana, čak i ako prvi test pokaže da su negativni”, naveo je Drljević, dodajući da je to jedini način da se uspori unošenje ovog soja u BiH.
“Ovaj soj će ući u BiH, ali ako se uvede karantin, makar će se to desiti sporije, dobićemo oko 15 do 20 dana, neće se tako brzo umnožavati broj teških slučajeva, te ćemo lakše isplivati iz svega toga”, naglasio je Drljević.
Dodao je da nije zabrinjavajuće ako se soj bude brže širio, ali da je upitno da li će biti otporan na imunitet stvoren ili vakcinacijom ili prirodnim putem, nakon što osoba preboli virus.
“Svaka nova mutacija je potencijalno opasna i zato se mnoge zemlje trude da novi soj detektuju na vrijeme, da bi mogle da uspore njegovo širenje”, zaključio je Drljević.
Antonija Verhaz, načelnica Klinike za infektivne bolesti UKC RS, navela je da naučnici upozoravaju da je virus korona sklon mutacijama te da različiti sojevi imaju različite epidemiološke karakteristike.
“Građane je potrebno opominjati na ličnu zaštitu, a to je nošenje maski, držanje distance, okupljanje u manjim grupama te pranje ruku”, podsjetila je Verhazova, ističući da kada god se pojavi novi soj on pokazuje tendenciju bržeg širenja, zbog čega svi moramo biti epidemiološki oprezniji i odgovorniji.
“Ne treba da se zanosimo informacijama da li je neki soj patogeniji, da li izaziva lakšu ili težu kliničku sliku, već građani ne treba da se dovedu u situaciju da obole od kovida-19, jer je neizvjestan tok bolesti. Trenutno u UKC RS ima 36 osoba koje se bore za svoj život i nalaze se na nekom obliku oksigenoterapije”, kazala je Verhazova, dodajući da sada imamo i specifičnu preventivu, a to je vakcinacija.
NEZAVISNE/ Anja Matarugić