Prnjavor se prisjetio zločina na Radlovcu: Zaborav ne pada na 22 nevino stradale srpske žrtve iz 1941. godine (FOTO)

0
89

Parastosom i odavanje pomena, prnjavorčani koji pamte događaje iz Drugog svjetskog rata prisjetili su se ustaškog zločina na lokalitetu Radlovac koji se gododio prije tačno 83 godine. I ovog puta na spomen-obilježja na kojem se nalaze upisana imena 22 stradala srpska civila iz sela Mlinci, Paramije, Čorle i Srpovci, okupljeni su poručili da se ovaj zločin ne smije zaboraviti.

Vavedenje Presvete Bogorodice tog 4. decembra 1941.godine za srpski narod sa područja sela Mlinci, Paramije, Čorle i Srpovci bio je krvav praznik. Brojne porodice naći će se na meti prnjavorskog garnizona NDH sačinjenog od ustaša i domobrana te će u raciji biti pohvatane i otjerane putem Prnjavora gdje će bez objašnjenja završiti na njivi ispod gradskog groblja i umorene na najmonstrozniji način bez ispaljenog metka.

Među 22 žrtve pokolja, danas na spomen ploči na lokalitetu Radlovac stoji upisano i ime Novaka Simića iz Mlinaca kojem njegov unuk Dragoljub uvijek odaje pomen.

” Moj djed kao i svi ovdje upisani su stradali samo zato što su Srbi. On je u to vrijeme bio i priznat čovjek u selu i imao je sedmoro djece. On je nastrado ni kriv ni dužan. Važno je da se ne zaboravi ovaj zločin kako bi imali budućnost u kojoj će se čuvati sjećanje na nevino stradale. Ne smijemo zaboraviti ove ljude ali ne smijemo tražiti ni osvetu ”,rekao je Simić.

Kolektivno sjećanje na strašne dane mora postojati a o tome se brine i gradski SUBNOR i BORS. Traže i da naredne godine donesu i bolje uređenje spomen obilježja i veću posjećenost i poštovanje žrtava.

Predsjednik SUBNOR-a Prnjavor Rade Radonjić podsjeća kako ovdje umorene nevino osobe.

” Od tog strašnog zločina su prošle 83.godine ali sjećanje i dalje živi. Da bi kultura sjećanje bila živa, mora se u budućnost poraditi više na uređenju ovog spomenika ali i mjesta na kojem se nalazi. Još i dalje nema prilaznog puta i spomeniku se ne može prići a mi dugo godina upozoravamo na to. Ono što je razočaravajuće da na području Prnjavora postoji sličnih grobnica koje su neobilježene a iza kojih se krije veliko stradanje. Nadam se da će to biti riješeno u nekom budućem vremenu ”,rekao je Radonjić.

Predsjednik Boračke organizacije Prnjavor Perica Đumić navodi da je dužnost novih generacija da poštuju žrtve pale u Drugom svjetskom ratu ali i one iz proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata. Dodaje i da su prnjavorčani, koji su krenuli u organizovan otpor i borbu tokom proteklog rata, željeli da spriječe scene stradanja koje su se dešavale od 1941 do 1945.godine.

”Danas smo ovdje na jednom strašnom mjestu, gdje su zločinci na najgori i kukavički način, ubili ljude koristeći hladno oružje. Tada su ubili 22 žrtve čija je jedina krivica bila samo zato što su Srbi. Širom Prnjavora ali i cijele Republike Srpske postoje ovakva mjesta koja svjedoče o zločinima NDH u Drugom svjetskom ratu. To nam mora biti opomena za sva buduća vremena. Mi smo skloni da zaboravimo ratove i da nam se istorija ponovi a to ne smije da se dešava. Mi iz Boračke organizacije se trudimo da njegujemo ovakve događaje ”,rekao je Đumić

Najmlađa žrtva pokolja na Radlovcu imala je 17, a najstarija 49 godina. Na području opštine Prnjavor postoji još nekoliko masovnih grobnica iz Drugog svjetskog rata, od kojih su najveće u Štrpcima, Kremni, Popovićima, Vijačanima, Palačkovcima i Ilovi.

Zločin na Radlovcu dugo je bio nepoznat za prnjavorsku javnost a tek 2011.godine je podignut spomenik sa krstom.

TV K3

PODIJELI