“Sredstva su utrošena u rekonstrukciju vodovodne i kanalizacione mreže u Ulici Vida Nježića i izgradnju distributivnog cjevovoda za vodosnabdjevanje Poslovne zone Vijaka. Ukupna realizovana sredstva u periodu 2016. do 2021. godina iznose oko 1.613.000 KM”, napomenuo je on.
Tomaš je zahvalio svim saradnicima koji su bili angažovani u realizaciji projekta, a posebno Zorici Suvajac koja je zahvaljujući postignutim rezultatima stekla i status konsultanta za opštine Srbac i Šamac.
Suvajac, koja je koordinator projekta ispred grada Prnjavora, izrazila je zadovoljstvo postignutim rezultatima u projektu koji se smatra najznačajnijim i najvećim projektom u oblasti rada lokalne uprave u BiH.
“Najbolje rezultate smo postigli u oblasti transparentnosti, unapređenja učešća građana u radu lokalne uprave, efikasnosti i efektivnosti, kao i pružanju vodnih komunalnih usluga. Napredak je vidljiv i ponosni smo na sve što smo učinili” , rekla je Suvajac novinarima.
Ona je posebno zahvalila preduzeću “Vodovod” Prnjavor na visokoj operativnoj efikasnosti, kao i gradskoj skupštini i odbornicima koji podržavaju projekat usvajanjem novih procedura, odluka i pravilnika.
“Veliki uspjeh ogleda se u tome što smo u ovom projektu učestvovali sa najrazvijenijim i najuspješnijim opštinama u BiH i dokazali da smo na istom nivou dobrog lokalnog upravljanja. Prostor za unapređenje i dalje postoji. Cilj nam je da do marta 2024. ostvarimo maksimalni učinak što će nam omogućiti pristup drugim projektima i novim grant sredstvima”, rekla je Suvajac.
Suvajac naglašava da su dobri rezultat postignuti i kod mentorstva.
“Postigli smo zavidne rezultate jer su se obje opštine koje smo mentorisali kvalifikovale među prvih pet i dobile su pravo pristupa grant sredstvima”, pojasnila je ona.
Na prijedlog Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Prnjavor se sa Prijedorom kandidovao i za pilot projekat implementacije zajedničkog okvira za KAF standard upravljanja kvalitetom u lokalnoj upravi.
Faza dva MEG projekta u koju su uključeni 31 opština i grad u BiH trajaće do 2025. godine. Projekat finansiraju vlade Švajcarske, Švedske i Češke, Delegacija Evropske unije u BiH i IPA fond, a realizuje UNDP BiH.