Sibinčić: Nesavjesna i preкomjerna potrošnja uzroк restriкcija

0
162

Direktor Кomunalnog preduzeća /КP/“Vodovod“ Prnjavor Ljubiša Sibinčić rekao je danas u izjavi Srni da je glavni razlog restrikcija u isporuci vode proteklih nekoliko dana u Prnjavoru nesavjesna i prekomjerna potrošnja vode.

On kaže da su ekipe ovog preduzeća u pojedinim naseljima uočile prekomjernu potrošnju vode za piće koja se ogleda u masovnom punjenju montažnih bazena, zalivanju trave ili prskanju betoniranih površina radi rashlađivanja.

„Ovdje govorimo ne o neodgovornosti pojedinaca nego velikih grupa ljudi koji su se oglušili o naše apele i molbe da se smanji nepotrebna potrošnja u vrijeme ekstremnih vrućina. Toga se niko nije pridržavao, a onda su glavni krivci oni od kojih to najmanje zavisi, odnosno ‘Vodovod’ i Grad“ , naglasio je Sibinčić za Srnu.

On je najavio da će КP „Vodovod“ uputiti prijedlog Skupštini grada da se po uzoru na druge lokalne zajednice uvedu blok tarife za potrošače i da svi koji prekomjerno troše u ljetnim mjesecima vodu plaćaju po skupljoj cijeni.

„Dosadašnje redukcije nisu bile u većem obimu, bazirali smo se na zone koje najviše troše. Žao mi je što smo morali da među njih uvrstimo i Industrijsku zonu jer je tu zbog velikih preduzeća ogromna potrošnja. Da nismo tako postupili taj dio grada ne bi imao vodu i nekoliko dana što bi izazvalo kolaps u cijelom sistemu vodosnabdijevanja“ , rekao je Sibinčić i zahvalio vlasnicima privrednih subjekata na razumijevanju trenutne situacije.

Sibinčić kaže da nije bilo restrikcija u samom gradu jer je posebno u stambenim zgradama potrošnja uobičajena i na taj način su u „Vodovodu“ pokušali zaštiti ljude koji savjesno troše vodu za piće.

On je u izjavi Srni pojasnio i da je razmatrana varijanta da se u sistem u najkritičnijim trenucima uključi Fabrika vode u Кremni, ali da se nakon provedenih analiza i konsultacija sa nadležnim organima od toga odustalo.

„Uzorkovanjem je utvrđeno da kvalitet vode na jezeru Drenova nije više na nivo kakav je bio nekada kada se ta voda mogla koristiti za potrebe stanovništva, utvrđeno je prisustvo sastojaka koji nisu poželjni, temperatura vode je previsoka, a upitno je da li bi i Institut za javno zdravstvo dao saglasnost za bilo kakvu upotrebu takve vode“ , istakao je Sibinčić.

On smatra da kada bi se takva voda dva – tri mjeseca pustila u cijevi čitav sistem bi bio onečišćen, a to bi moglo voditi i epidemiološkim problemima.

„Iz Drenove voda direktno ide u bazen Cer koji je sa zapreminom od 2.000 kubika naš najveći rezervoar i sa njega se vodom snabdijeva najveći broj korisnika, odnosno dvije trećine grada, sva prigradska naselja“ , precizirao je Sibinčić za Srnu.

On kaže da su iz preduzeća „Vodovod“ na ranijem sastanku sa gradonačelnikom Darkom Tomašem istakli da ne žele preuzeti odgovornost za posljedice koje bi moglo izazvati puštanje takve vode u sistem i od tog plana se odustalo.

Sibinčić je pojasnio i da je sinoćnja kiša doprinijela da je trenutno stanje u svim potrošačkim zonama stabilno, danas nema restrikcija, a poboljšana je i situcija u bazenu Maćino Brdo gdje se zbog niskog nivoa vode pojavio problem tehničke prirode.

„U sistem se zbog manjka vode uvukao vazduh što je prouzrokovalo velike probleme. Nakon sinoćnje kiše uspjeli smo podići nivo vode u bazenu, naše ekipe su na terenu i nadam se da će se situacija uskoro stabilizovati i da će potrošači dobiti vodu“ , rekao je on.

SRNA

PODIJELI