VELIKI ŠOK U MELBURNU: Novak Đoković ispao sa Australijan opena od 117. tenisera sveta (FOTO)

0
1859

Srpski teniser se oprostio od prvog gren slem turnira u sezoni već u drugom koluMeč je trajao oko pet sati i bio je prvi koji je Novak izgubio posle vođstva od 2:1 u setovima još od Rolan Garosa 2010. godine i meča sa Melcerom. Takođe, Novak je u ovoj ranoj fazi poražen poslednji put 2008. godine na Vimbldonu.

Novak je tokom čitavog meča hodao po ivici i na kraju se okliznuo u petom setu. Dozvolio je protivniku da uzme brejk u petom gemu i do kraja nije uspeo da ga vrati. Mada se nekoliko puta vraćao tokom meča. Tako je bilo u finišu drugog seta kada je Nole gubio sa 1:0, a protivnik imao dve set lopte. Spasio se, uzeo brejk i preokrenuo meč u svoju korist. U četvrtom setu je ponovo spasio set loptu, ali je poražen u taj-brejku.

Ne pamti se kada je Novak izgubio dva taj-brejka u jednom meču. Protiv Istomina sada dva, a zanimljivo na pet prethodnih mečeva nikada nisu išli taj-brejk. Peti set je odlučivao, a tamo je Đoković poklekao…

Istomin je odigrao jedan od najboljih mečava protiv nekog od branica titule ili samo favorita. Pogađao je nemoguće, čak i kada ga je umor sustizao. Odigrao je za svaku pohvalu.

Novakovu nervozu tokom celog meča dodatno je potpaljivala sudija Marijana Alves koja je svojim lošim odlukama razbesnela i publiku. Iako je ova možda čak i više navijala za Uzbekistanca.

Đoković je bio u velikom problemu na početku meča. Dozvolio je protivniku da nekoliko puta dođe do brejk lopte koje je uspeo da odbrani. Pogotovo u prvom gemu koji je trajao 16 minuta. U sedmom gemu, pri rezultatu 3:3, Novak je dopustio Istominu da mu oduzme servis, ali je odmah potom usledio ribrejk za 4:4.

Set je otišao u taj-brejk gde je viđena prava drama. Novak je imao 4:2, ali je Istomin prvi došao do set lopte (6:5). Fenomenalan serivs spasio je Srbina, da bi Istomin napravio grešku i dozvolio Đokovići da servira za set (8:7). Dva loša poena Đokovića omogućila su Istominu da povede 9:8 i dođe do druge set lopte koju je iskoristio i poveo sa 1:0 u setovima posle 85 minuta igre – 10:8.

Ni drugi set ništa bolje nije počeo za Novaka. Protivnik je odlično servirao i poveo sa 1:0, dok se Đoković malo mučio na svoj servis i na kraju ipak izjednačio – 1:1. Imao je Đoković svoju šansu u trećem gemu, ali je Istomin bio taj koji je poveo 2:1. Vrlo brzo je usledilo izjednačenje – 2:2.

Đoković je u petom gemu stigao do brejk lopte, prve u drugom setu, ali je Istomin ponovo sjajno odservirao i poveo sa 3:2. Uzbekistanac je vodio i 4:3 kada je u osmom gemu ostao bez prava na čelendž zbog tri loše procene. Mimo toga, Novak je izjednačio na 4:4.

Pri rezultatu 5:4 za protivnika, Novak je očajno odigrao i dozvolio Istominu da dođe do dve brejk lopte. Ipak, nekoliko sjajnih servisa i na semaforu je stajalo 5:5. Potom se Novak napokon razbudio i došao do tri brejk lopte. Treću je iskoristio nakon nekoliko razmena udaraca gde je vodio glavu reč. Bekhend mu je doneo vođstvo od 6:5.

Servis ga je slušao u gemu za izjednačenje u setovima i Novak je s nulom stigao do 7:5 i 1:1 u setovima.

Za razliku od prva dva seta, Novak je treći počeo šampionski. Već u trećem gemu stigao je do brejka i poveo sa 2:1, iako se malo mučio na svoj servis nešto ranije.

Loša koncentracija na svoj servis i Novak je ponovo vratio Istomina u igru. Uzbekistanac je vratio brejk – 2:2, ali i potom još jednom izgubio servis. Novak je imao 3:2, da bi potom odservirao i za vođstvo od 4:2. Usledio je novi brejk i silovit servis za 6:2 i 2:1 u setovima.

Prosto je neverovatno da je Đoković dozvolio ovakav povratak Istomina u meč. Uzbekistanac je uzeo brejk Srbinu i vrlo brzo je vodio sa 3:0 u setovima. Novak jeste potom osvojio smoj prvi gem u četvrtom setu, ali je Istomin bio siguran na svoj servis – 4:1.

Kao i Novak koji je zatim vratio brejk i vrlo brzo izjednačio na 4:4. Zatim se suočio sa novom set loptom Istomina, ali se spasio i izjednačio na 5:5. I četvrti set je kao i prvi otišao u taj-brejk, a Istomin je slavio sa 7:5.

Dva solidna servis gema imao je Novak i to mu je donelo 2:1 na početku petog seta. Ali, u naredna dva gema sve se preokrenulo. Istomin je iskoristio brejk šansu i poveo sa 3:2 neverovatnim bekhendom.

Igrao se gem za gem i Istomin je došao u priliku da servira za meč (5:4) što je i iskoristio.