Vinčić: Djecu motivisati da zavole knjigu

0
41

Motivisati djecu da razviju ljubav prema čitanju i „druženju“ s knjigom nije nimalo lagan zadatak, posebno u današnje vrijeme kada ona većinu slobodnog vremena provode gledajući i slušajući dostupne sadržaje na računarima ili telefonima. Bibliotekar Ljubinka Vinčić iz Osnovne škole „Nikola Tesla“ u Prnjavoru različitim aktivostima, organizujući zanimljive radionice, stvarajući prijatan ambijent za druženje sa učenicima svih uzrasta i uz podršku čitavog kolektiva uspijeva da zadobije njihovo čitalačko povjerenje i privuče pažnju.

Školski bibliotekar Ljubinka Vinčić iz Osnovne škole /OŠ/ „Nikola Tesla“ u Prnjavoru našla se ove godine u društvu dobitika prestižnog priznanja za rad u prosvjeti – Svetosavske nagrade.

Iza nje je dvadesetsedmogodišnje iskustvo i nesebično zalaganje u radu sa djecom, odlična saradnja sa nastavnicima, učiteljima, upravom škole bez čije podrške ne bi bilo zapaženih rezultata, a nagradu, kao krunu cjelokupnog zajedničkog rada dočekala je uz pomiješane emocije.

„Smatram ovo zajedničkim uspjehom, a iza mene je dosta rada i truda. Ono što je možda bilo presudno je što sam rano shvatila da ne mogu samo sjediti i čekati kada će neko od djece doći po knjigu,već sam ih kroz razne aktivnosti i radionice, na neki način, podstakla na čitanje“, kaže Vinčićeva za Srnu.

Na svim malim školskim druženjima ukazuje na značaj čitanja jer, kaže, djeca danas malo pričaju, loše se izražavaju, imaju problem sa govorom i zato je važno da dijete razvija ljubav prema knjizi.

„Porodica je osnova, a mi treba da nadogađujemo tu zainteresovanost, da im vlastitim primjerom pokažemo da je čitanje važno zbog bogatstva rječnika, načina izražavanja, razvoja empatije, mašte, treba da pokažu svoja interesovanja jer često ne znaju šta zapravo žele“ , pojašnjava ona.

Vinčićeva kaže da je srećna što ima slobodan i prijateljski odnos sa djecom koja u biblioteku dolaze da s njom popričaju, nešto pročitaju, dogovaraju se za radionice, uz sve to ona osluškuje njihove želje i šta bi voljeli da čitaju, a interesovanja su različita i zavise od uzrasta učenika.

Mlađa djeca, posebno prvačići, najvjerniji su posjetioci školske biblioteke gdje imaju i svoj kutak. Nakon što se na početku školske godine, obično u oktobru, prvi put susretnu sa bibliotekom i upoznaju pravila ponašanja, dolaze skoro svaki dan. Prvo njihovu pažnju privlači veliki broj slikovnica, a kada nauče čitati i kao nagradu dobiju člansku karticu u biblioteci prva knjiga koju pročitaju je najčešće „Ježeva kućica“.

„Učenici nižih razreda traže i knjige o dinosaurusima, enciklopedije o životinjama, djevojčice čitaju priče o Hajdi. Njih motivišemo i da pišu tako što najbolje radove izlažemo na oglasnoj tabli u biblioteci, objavimo u školskom časopisu ‘Đački dani’. ili na internet stranici škole“, kaže Vinčićeva u izjavi Srni i dodaje da mališani dosta čitaju i sa učiteljicama u produženom boravku.

Učenike u višim razredima je teže motivisati, čitaju uglavnom obaveznu lektiru i podstrek im je ocjena. Njihovu pažnju nastoji privući kroz organizovanje promocija kojima prisustvuju poznati pisci i pjesnici, ali i pružajući učenicima priliku da na tim druženjima pročitaju rad koji su sami napisali.

Zahvaljujući novom, prijatnom ambijentu i impresivnom fondu od 14.300 knjiga biblioteka OŠ „Nikola Tesla“ postala je centar svih školskih dešavanja i obilježavanja značajnih datuma.

Na Međunarodni dan maternjeg jezika cijeli dan imaju radionice, organizuju takmičenje učenika drugog razreda u čitanju, pripremaju pano posvećen srpskom jeziku. Na radionicama posvećenim Međunarodnom danu poezije i Međunarodnom danu autorskih prava i dječije knjige osim čitanja izrađuju predmete od drveta ili papira, odnosno zastupljen je i kreativni dio rada u zavisnosti od uzrasta učenika koji učestvuju u radu.

„U saradnji sa predškolskom ustanovom ‘Pčelica’ u aprilu nam dolaze njihovi polaznici, u opuštenom druženju upoznaju se sa bibliotekom i školom. Ranije sam zajedno sa četiri učiteljice organizovala ljetnu školu čitanja tokom koje smo dosta toga pročitali, družili se, crtali, bojili. To je bila odlična aktivnost u vrijeme ljetnjeg odmora, za pet dana kroz radionicu je prolazilo i po 120 učenika“, kaže Vinčićeva.

U školi svake godine organizuje i aktivnost „Tišina, čitamo!“, tokom koje se sve aktivnosti u školi prekidaju na 10 minuta kako bi učenici i svi zaposleni imali priliku pročitati nekoliko redova svoje omiljene knjige.

Učenike na razvijanje empatije podstiče posjetama Udruženju roditelja djece sa poteškoćama u razvoju „Neven“ i Kući njege „Sandić“.

„Imamo formirano odjeljenje djece sa posebnim potrebama i dosta djece iz Udruženja ‘Neven’ pohađalo je nastavu u našoj školi i u dogovoru sa defektologom ove godine imali smo zajedničke aktivnosti u biblioteci škole. Svake godine sa učenicima odlazimo u prostorije ‘Nevena’, pripremimo priredbu, djeca se igraju, razgovaraju“ , pojašnjava Vinčićeva. Dva odjeljenja u školi pripremaju kao poklon po jedan slatki i paket sa higijenskim artiklima, a učenici likovne sekcije izrađuju i čestitke koje doniraju Udruženju.

Ona dodaje da svake godine povodom Dana starih osoba idu u posjetu najstarijim sugrađanima smještenim u Kuću njege „Sandić“ za koje škola obezbijedi poklon paket, a djeca pripremaju čestitke sa prigodnim sadržajima, priredbu i sve je taj dan u veselom duhu.

Sa velikim zadovoljstvom ističe da Školska biblioteka svaku kalendarsku godinu počinje sa novim knjigama na svojim policama. Do sada su iz vlastitih sredstava od prodaje školskog časopisa i uz novčanu podršku direktora škole uspjeli stvoriti fond od više od 14.000 knjiga.
Vinčićeva priprema i uređuje rubriku Školska biblioteka na zvaničnoj internet stranici škole. U periodu od 1998. do 2008.godine radila je u Osnovnoj školi „Ivo Andrić“ u Kulašima kao nastavnik srpskog jezika i književnosti. Dugogodišnji je član Društva bibliotekara Republike Srpske i predsjednik Aktiva školskih bibliotekara grada Prnjavora.

Svetosavska nagrada, koja se sastoji od Svetosavske povelje i novčane nagrade, ovogodišnjim dobitnicima biće dodijeljena na svečanoj manifestaciji „Naši učitelji“ 28. januara u Dječijem pozorištu Republike Srpske u Banja Luci.

Tamara Stojanović

PODIJELI