U zajedničkim humanitarnim aktivnostima lokalnih i republičkih vlasti, kao i nacionalnih udruženja i crkve, Ukrajincima će biti pružene obe ruke pomoći, u prikupljanju humanitarne pomoći i eventualnom prihvatu izbjeglica, pogotovo djece, iz te ratom zahvaćene zemlje.
Ovo su najavili srpski član predsjedništva BiH Milorad Dodik, i predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, na današnjem satanku u Prnjavoru, gdje su im domaćini bili načelnik opštine Darko Tomaš i ukrajinski sveštenik Orel Zakaljuk, paroh prnjavorski.
– Usmjerićemo se na potrebu pomoći ljudima, odnosno ukrajinskim zajednicama i njihovoj crkvi. Za početak ćemo crkvi doznačiti 100.000 maraka, kao i isti iznos udruženjima, kako bi već mogli da otpočnu aktivnost za koje oni misle da trebaju. Takođe pomoći ćemo na neophodnim sanacijama i obnovi ukrajinsklih crkvenih objekata. Takođe, crkvi i udruženjima ćemo pomoći na prikupljanju humanitarne pomoći narodu Ukrajine, tamo gdje oni procijene da je treba uputiti – najavio je Dodik.
Srpski član predsedništva BiH je podsjetio i na vrijeme koje se nipošto ne smije zaboraviti, kada su u proteklom građanskom ratu djeca iz Republike Srpske bila zbrinuta u Ukrajini, kada u njoj nije bilo „ni struje, grijanja i mnogo čega drugog“.
– Ukoliko se iskaže potreba za smještajem djece iz Ukrajine, mi smo spremni da participiramo u tome, njihovom ugodnom boravku, vezano i za škole ili bilo šta drugo – rekao je Dodik.
Predjednica Srpske Željka Cvijanović je izrazila razumijevanje, kako je rekla, da danas postoji posebna briga u okviru ukrajinske zajednice u BiH, pogotovo Republike Srpske gdje je i skoncentrisan najveći broj Ukrajinaca.
– Mi iz Republike Srpske sa stavljamo na raspolaganje, baš kao što su se Ukrajinci stavili nama na raspolaganje tokom svih onih stradalničkih vremena. Prnjavorska zajednica je zajednica koja ima i zaista njeguje dobre mostove saradnje sa svojom, kako kažu, praotadzbinom, odnosno maticom. Savakako ćemo, ukoliko se za tim ukaže potreba, uz prikupljanje humanitarne pomoći, organizovati i prihvat izbjeglica, djece, koja bi u Prnjavoru provela potrebno vrijeme, uz finansijsku pomoć republičkih institucija -poručila je Cvijanovićeva, podsjetivši da Prnjavor od vajkada s pravom uživa glas „Male Evrope“, kao „siguran dom za sve, ne samo konstitutivne, narode.
Načelnik Darko Tomaš je istakao da je opština Prnjavor mjesto u Republici Srpskoj gdje, kako je rekao, uz tri konstitutivna naroda „složno žive 13 različitih nacionalnih manjina“.
– Najbrojnija nacionalna manjina su Ukrajinci, kojih više od 1.200 žive na području naše opštine, S obzirom koliko ih je ukupno u BiH, to je gotovo 40 posto. Prnjavor je zaista pravo mjesto da se danas ovdje sastanemo, da razgovaramo sa predstavnicima ukrajinske manjine, ali mi njih u Prnjavoru ne doživljavamo kao nacionalnu manjinu, nego kao ravnopravno stanovništvo, s obzirom da su oni ovdje 132 godine. Istovremeno, zahvaljujem našim Ukrajincima na korektnosti i svemu onome čime zajedno gradimo našu lokalnu zajednicu, a samim tim i Republiku Srpsku – rekao je Tomaš.
U odgovoru na novinarsko pitanje, Tomaš je konstatovao da do sada nije bilo prijava izbjeglica iz Ukrajine.
– Ukoliko se pojave, mi ćemo se pobrinuti za njihov smještaj, a već otpočinjemo sa prikupljanjem humanitarne pomoći narodu Ukrajine – najavljuje Tomaš.
Inače, kako saznaje naš portal, prnjavorski Ukrajinci su se u proteklom građanskom ratu u BiH, kao pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) odazvali u ogromnom, ako ne i najvećem procentu u odnosu na druge narode i manjine, u odbrani svojih domova i RS.
N. ĐURIĆ