ATV: Na pomolu nova afera zbog fosfata u mesnim prerađevinama

0
2400

Šunka, pileći file i pileća prsa više se ne smiju prodavati u Republici Srpskoj  i to sve zbog novog Pravilnika o upotrebi prehrambenih aditiva u hrani.

Do sada je bilo dozvoljeno da u kilogram mesa proizvoiđači dodaju maksimum pet grama fosfata. Novim pravilnikom inspekcija računa dodate fosfate zajedno sa prirodnim – koji se već nalaze u mesu. Apsurd je što većina proizvoda, i bez dodataka, krši pravilnik i nije za upotrebu.

Čajna, kulen, plećka, pečenica, vrat, pršut jednostavno ne bi smjeli da se nalaze na policama jer svi oni imaju preko pet grama fosfata po kilogramu i što je najzanimljivije to su sve proizvodi koji se ne tretiraju dodatnim fosfatima – znači to se isključivo radi o prirodnim fosfatima koji su već sadržani u mesu”, kaže  Bojan Popović, direktor prodaje u firmi “Leburić komerc” iz Prnjavora

Novi pravilnik Ministarstva poljoprivrede pravi ogroman problem na tržištu  ne samo za uvozne, nego i domaće proizvode. Da apsurd bude veći pravilnik na BH nivou ne sabira prirodne i dodate fosfate  tako da ljubitelji pilećih prsa iz Republike Srpske ubuduće će morati da ih nabavljaju u Federaciji.

“Mi bi sad praktično morali da ili da proizvodimo proizvode od lošijeg mesa. Znači koji imaju manje proteina a samim tim i manje polifosfata ili da ne proizvodimo te proizvode”, objašnjava  Nemanja Vasić, predsjednik Udruženja mesara i mesoprerađivača.

Dodatno objašnjenje nudi i Popović.

“Pomenuli ste pileća prsa. Ona u samoj strukturi zbog sadržaja proteina imaju 5,4 grama po kilogramu kao sirovo meso. Vi to kad ispržite, kad dođe do isparavanja – taj odnos se sigurno poveća na nekih šest i po, sedam grama po kilogramu. Znači sve roštiljnice mi bi trebalo da zatvorimo”, rekao je Popović.

Proizvođači prognoziraju milionske gubitke. I nakon afere “Pekabesko” prst upiru u pomoćnika ministra za veterinarstvo Radmilu Čojo. Traže pojašnjenja, zajedno sa izmjenama Pravilnika koji je već objavljen u Službenom glasniku RS. Da li je do greške, kako kažu proizvođači, došlo slučajno ili namjerno – Radmila Čojo nije odgovorila jer se čitav dan nije javljala na telefon. Dok čekaju na odgovor iz Vlade, proizvođači očekuju i prve inspektore  koji bi po halama koje pršte fosfatima  mogli da unište na tone gotovih proizvoda.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!

https://www.youtube.com/watch?v=m4Wlf9-yu_s

PODIJELI