Klikovi važniji od istine

0
798

Haški mehanizam demantovao je informaciju objavljenu na društvenim mrežama, a koju su pojedini mediji juče bez provjere prenijeli, da je general Ratko Mladić preminuo u pritvorskoj jedinici.

Nekadašnji komandant Vojske Republike Srpske je na vijest o svojoj navodnoj smrti reagovao šaljivo i nije se mnogo zbog toga uzbudio, kaže njegov sin Darko, koji je telefonom s njim razgovarao oko 15 časova.

– Živ sam, majke mi – rekao je Ratko Mladić svom sinu u telefonskom razgovoru, nakon što je prekinuo posjetu advokata u pritvorskoj jedinici, da bi se javio porodici i demantovao netačne informacije.

Inače informacija da je nekadašnji komandant Vojske Republike Srpske juče preminuo objavljena je na “Tviter” nalogu pod imenom ministra spoljnih poslova BiH Bisere Turković.

Sporni nalog kreiran je u ponedjeljak, 10. februara, a Turkovićeva je demantovala da ona stoji iza ove objave, navodeći da ona nema svoj profil na ovoj društvenoj mreži te da je riječ o lažnom profilu koji je neko napravio.

– Nemam “Tviter”. Ništa apsolutno nije tačno. To je lažni nalog – rekla je Turkovićeva.

Vrlo brzo je otkriveno da je lažni profil napravio kontroverzni italijanski novinar Tomazo Debenedeti.

Predsjednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić ističe da su se pojedini mediji i novinari olako “zakačili” na lažnu vijest o smrti generala Mladića.

– Da su htjeli, ovu informaciju su mogli provjeriti za 15 minuta. I to vrlo lako. Ništa ne treba uzimati zdravo za gotovo. Ali, očigledno, ovo pravilo ne važi za sve. Pokopali su sve etičke i novinarske kodekse. I to šteti čitavoj novinarskoj zajednici, onoj profesionalnoj i poštenoj, koja se godinama unazad bori da povrati povjerenje i legitimitet. Na ovaj način se ne može vratiti ugled i kredibilitet novinarskoj profesiji – poručio je Vukelić.

Borislav Vukojević sa Fakulteta političkih nauka u Banjaluci smatra da se iza svega krije želja pojedinih portala da postignu što veću čitanost.

– Vjerujem da su oni koji su olako i bez provjere objavili tu vijest znali da postoji velika vjerovatnoća da ona i nije tačna. Uradili su to jer ovakve i slične vijesti dižu čitanost portala. Mogli su provjeriti istinitost navoda, ali su se vjerovatno bojali da će neko prije njih to uraditi. To je nešto što je, nažalost, postala gotovo praksa, a posebno kod pojedinih portala, jer veći broj klikova znači i veću zaradu – kaže Vukojević.

Raniji ispadi

Debenedeti je i ranije imao slične ispade, pa je tako 2018. godine “mrtvim” proglasio Kostu Gavrasa, a nešto ranije i Fidela Kastra, papu Benedikta i Milana Kunderu.

/Glas Srpske/

PODIJELI