Ratni brodovi SAD nadomak Irana

0
1434

Pojava čak 17 ratnih brodova na svega 50 kilometara od obale Irana podigla je dodatno napetost između Vašingtona i Teherana koje, takoreći iz dana u dan, rastu od dolaska novog šefa Donalda Trampa u Bijelu kuću.

U danu kada je Pentagon dostavio američkom Kongresu plan kojim se predviđa povećanje vojnog budžeta SAD za dodatnih 30 milijardi dolara, shodno Trampovom obećanju o ponovnoj izgradnji američkih oružanih snaga, portal “Brajtbajt”, blizak Bijeloj kući, pisao je o “ratnoj igri na ivici noža” – nadomak Irana.

U tome učestvuju ratni brodovi iz SAD, Velike Britanije, Francuske i Australije. U akciji je britanska amfibija sa 750 članova posade. Iza nje su francuski razarač FS Forbin, američki razarač USS Mejhan i australijski ratni brod HMAS Arunta.

“Iako su brodovi udaljeni jedan od drugog oko 500 metara, svi se vide sa USS Mejhana, na kom se našla i mala grupa novinara. To je jedna od tri vježbe koje su počele u utorak i fokusirane su na neutralisanje zamišljenog neprijatelja”, dodaje se.

U okolini nema iranskih brodova, ali je iz Teherana saopšteno da Amerikanci ne bi trebalo da se usude da priđu iranskim teritorijalnim vodama.

Vrhovni vođa Irana ajatolah Ali Hamnei poručio je, istovremeno, da je “pridošlica” Tramp pokazao “pravo lice” SAD, pošto je optužio Iran da je nezahvalan zbog olakšavanja sankcija, koje je odobrila Obamina administracija, i zaprijetio oštrijim pristupom.

Prošle nedjelje, pošto je Iran testirao balističku raketu, Tramp je rekao da se Teheran “igra vatrom” i da neće biti ljubazan prema Irancima kao predsjednik Obama.

Odgovarajući na Trampove komentare ajatolah Ali Hamnei, koji donosi konačne odluke u Iranu, rekao je da se Iranci ne boje nikakve prijetnje:

“Zašto bismo bili zahvalni prethodnoj administraciji SAD? Zato što su uveli sankcije protiv Irana? Zbog ekstremističke Islamske države? Što su zapalili region u Iraku i Siriji?”, pitao je Hamnei, dodavši da su Trampovi komentari potvrdili ono što Iran već 38 godina govori o političkoj, ekonomskoj, socijalnoj i moralnoj izopačensti američke vlade.

Iako je istorijski nuklearni sporazum koji su 2015. postigli Teheran i zapadne sile Tramp nazvao “katastrofalnim”, predsjednik Irana Hasan Rohani, međutim, smatra da bi upravo on mogao da posluži kao model riješavanja drugih bliskoistočnih sporova i da “dovede do bezbjednosti i stabilnosti regiona”.

(Novosti.rs)

PODIJELI