Umjesto za “bijele mantile”, koji su ulaznica za posao u zemljama EU, sve više dobojskih đaka želi da se školuje za “plave mantile”, odnosno radne uniforme u kojima će isprljati ruke, ali će im donijeti posao na lokalnom tržištu, a za to je, između ostalog, zaslužna i dobra praksa koju učenici imaju tokom školovanja.
“Imamo oko 40 potpisanih ugovora sa poslodavcima i oko 220 učenika na praktičnoj nastavi van škole. Učenici koji pohađaju treći stepen stručne spreme u trećoj godini idu tri dana na praktičnu nastavu kod poslodavaca”, izjavio je Spasoje Vasiljević, direktor Saobraćajne i elektrotehničke škole, koja obrazuje đake za tri deficitarna zanimanja: električar, rukovalac građevinskih i pretovarnih mašina te vozač motornih vozila. Adija Ahmića i Adisa Čajića smo zatekli na gradilištu, gdje su u stambeno-poslovnom objektu u izgradnji obavljali poslove električara, odnosno praktično primjenjivali ono što su naučili u školskoj radionici.
“Dosta sam toga naučio, majstori stvarno hoće da pokažu. Kada se postavljaju utičnice, to nije ni blizu kao što je praktično objašnjeno, nije slično. Mnogo je jednostavnije kad neko pokaže kako to izgleda, lakše je shvatiti”, kaže Adis Čajić, učenik trećeg razreda Saobraćajne i elektrotehničke škole.
Adi Ahmić, koji je prošle godine završio srednju školu i već 10 mjeseci radi kao električar, kaže da je, kad je upisivao školu, mislio da neće biti toliko prakse.
“Ali kad sam došao ovdje, moje mišljenje se skroz promijenilo. Sve su nam fino pokazali, objasnili, pa su nas polako puštali da i mi pomalo radimo samostalno”, priča on.
Svoju praksu učenici koji će jednog dana ne samo voziti građevinske i pretovarne mašine, nego ih i održavati, najviše obavljaju u preduzećima koja se bave iskopom materijala, a upravo dobri rezultati ostvareni tokom praktične nastave mnogima od njih su donijeli posao, pa danas na birou nema ovog zanimanja.
“Ovaj smjer sam upisao zato što sam već kao mali imao priliku da se susretnem s tim mašinama, i privlači me, a i zbog toga što je lako pronaći posao u toj struci”, navodi Stefan Radonjić, učenik drugog razreda.
Dragan Lukić, predavač saobraćajne grupe predmeta, kaže da to danas nije prljav posao.
“Danas oni upravljaju strojevima koji su opremljeni i digitalizovani, čak imaju i klima-uređaje… Na neki način je prljav zato što se radi o mehanizaciji, s obzirom na to da su oni ne samo rukovaoci građevinskih i pretovarnih mašina, nego se bave i održavanjem tih sredstava”, kazao je on, dok njegov kolega Zlatko Kapetanović, nastavnik praktične nastave, navodi da u svakoj generaciji ovih mahom muških zanimanja ima talentovanih đaka, koji se posebno ističu.