PIRLO, SALAH, KLOP… Ovo su TRANSFERI DECENIJE (FOTO)

0
587
epa07619125 Liverpool's Mohamed Salah (L) and head coach Juergen Klopp react after the UEFA Champions League final between Tottenham Hotspur and Liverpool FC at the Wanda Metropolitano stadium in Madrid, Spain, 01 June 2019. EPA-EFE/Rodrigo Jimenez

Ruski portal sport 24. ru pozabavio se najboljim, odnosno najisplativijim transferima protekle decenije (2010.-2019. godine).

Na listi su se našla imena igrača poput Andree Pirla, Mohameda Salaha, Luisa Suareza, Antoana Grizmana, Manuela Nojera…, a kada su u pitanju treneri vjerovatno najbolji posao napravio je Liverpul sa Jirgenom Klopom

Idemo redom.

Andrea Pirlo (Milan – Juventus)

Foto: Matteo Bazzi/EPA

Sjajni italijanski vezista je 2011. u 32. godini života iz Milana otišao u Juventus kao slobodan igrač, a kasnije je jedan od glavnih funkcionera “Rosonera” Adrijano Galijani izjavio da mu je to najvea greška u životu. Zahvaljujui njemu “Stara Dama” iz Torina je započela seriju trijumfa u Seriji A, a Pirlo je osvojio četiri titule.

Luis Suarez (Liverpul – Barselona)

Foto: Domenech Castello/EPA

Vjerovatno su mnogi navijači Barselone sumnjičavo vrtili glavom kada je problematični Urugvajac kupljen od Liverpula za 82 miliona evra 2014. godine, posebno jer je imao i šestomjesečnu suspenziju zbog toga što je na Svjetskom prvenstvu 2014. u Brazilu ugrizao Đorđa Kjelinija. Ipak, od tada do ndanas Suarez je postao neizostavan dio katalonskog tima, stigao je do treeg mjesta najboljih strijelaca u istoriji kluba, a ima odličnu saradnju sa Leom Mesijem.

Mohamed Salah (Roma – Liverpul)

FOTO: CHRISTIAN BRUNA/EPA

Dugo su se čelnici Liverpula pitali da li su pogriješili što su 2017. godine izdvojili 42 miliona evra za Egipćanina, a sada ta cifra djeluje smiješno s obzirom na njegove zasluge u uspjesima kluba. Od dolaska među “Redse” Salah je “eksplodirao” i redovno je u Top 5 igrača Evrope i svijeta. Vrijednost 27-godišnjeg desnokrilnog fudbalera skošila je sa 20 na 150 miliona evra.

Luka Modrić (Totenhem – Real Madrid)

Foto: Aleksandar Dimitrijević/RAS Srbija

Hrvatski fudbaler je dugo osporavan zbog mršavosti, čak ga je nekoliko klubova odbilo iz tog razloga, ali čelnici “kraljevskog kluba” nisu napravili tu grešku, kao ni prethodno londonski tim. Od dolaska na “Santjago Bernabe” njegovo mjesto na poziciji zadnjeg veznog je “zacementirano”. Modrić je prekinuo seriju Kristijana Ronalda i Lionela Mesija kao osvajača “Zlatne lopte”, a trijumfima u Ligi šampiona sa Real Madridom dodao je i srebro na Svjetskom prvenstvu 2018. godine sa Hrvatskom.

Serhio Aguero (Atletiko Madrid – Mančester Siti)

Foto: Peter Powel/EPA

Tada mladi Argentinac je 2011. stigao u plavi dio Mančestera iz Atletiko Madrida za 40 miliona evra, a klub je počeo da gradi igru oko njega. Od kada je Aguero među njima “građani” su četiri puta bili šampion Engleske, a i danas, u 31. godini čini neizostavan šraf u ekipi. Koliko je značajan za igru Sitija najbolje govore riječi trenera Hosepa Gvardiole koji je istakao da “će biti veoma teško pronaći zamjenu za njega”. Odličnim poslom ovog kluba može se nazvati i dovođenje Davida Silve iz Valensije 2010. godine za 28 miliona evra, pošto i ovaj fudbaler još ima velikog doprinosa u igri tima.

Antoan Grizman (Real Sosijedad – Atletiko Madrid)

Foto: Andreu Dalmau/EPA

Dolazak francuskog fudbalera iz Real Sosijedada 2014. godine za 54 miliona evra je najveći transfer u istoriji madridskog kluba. Od njega je trener Dijego Simeone napravio savršenu fudbalsku mašinu, ekipa je dva puta igrala finale Lige šampiona, ali nažalost nije uspjela da dođe do trofeja. Kada su u pitanju trofeji sa klubom Grizman je osvojio Superkup Španije, Ligu Evrope i Superkup Evrope, sa reprezentacijom francuske popeo na krov svijeta 2018. godine, a sa šest golova bio je i najbolji strijelac Evropskog prvenstva 2016. godine. Proteklog ljeta prešao je u Barselonu za 120 miliona evra.

Edinson Kavani (Napoli – Pari Sen Žermen)

Foto Srdjan Suki/EPA

Tri uzastopne sezne u kojima je postigao 30 i više golova u dresu Napolija bile su preporuka bogatim vlasnicima PSŽ-a da ga kupe 2013. godine za 64,5 miliona evra. Brzo je postao vođa tima, izdržao je i dominaciju Zlatana Ibrahimovića, a njegov uticaj nije opao ni poslije dolaska Nejmara Žuniora. Postao je najbolji strijelac u istoriji pariškog kluba.

Gonzalo Iguain (Real Madrid – Napoli)

Foto: Alberto Estevez/EPA

U madridskom klubu su više vjerovali Karimu Benzemi nego Gonzalu Iguainu. Zbog toga je Argentinac otišao 2013. godine u Napoli, gdje je brzo počeo da bude obožavan od strane navijača. Ime popularnog Pipite bi se vjerovatno i danas pjevalo na tribinama stadiona ispod Vezuva da nije odlučio da pređe u redove mrskog rivala Juventusa, a Napolitanci su zaradili 51 milion evra. Za tr4i sezone osvojio je Kup i Superkup Italije, a bio je i najbolji strijelac Serije A u sezoni 2015/16.

Mark Andre ter Štegen (Borusija Menhengladbah – Barselona)

Foto Andreu Dalmau/EPA

Katalonski klub je 2014. Nijemcima platio tada 22-godišnjeg čuvara mreže svega 12 miliona, a sada mu je vrijednost 90 miliona evra. Dugo se za mjesto meu stativa u Barseloni borio sa Klaudijom Bravom, a kada je Čileanac otišao u Mančester Siti postao je prvi izbor i danas se smatra jednim od najboljih čuvara mreže na svijetu. Sa barsom je po četiri puta bio šampion i pobjednik Kupa Španije, tri puta je trijumfovao u Superkupu, a pored toga ima po ednu titulu u Ligi šampiona, Superkupu Evrope i na Svjetskom klupskom prvenstvu.

Manuel Nojer (Šalke 04- Bajern Minhen)

Čelnici Bajerna su poznati po tome da u Njemačkoj kupuju sve što vrijedi, na taj način se pojačavaju, ali i slabe rivale. Takav je bio slučaj i sa Nojerom, koji je doveden 2011. godine iz Šalkea za 30 miliona evra. Ovaj čuvar mreže sada ima 33 godine, ali i dalje brani sjajno. Dao je veliki doprinos u osvajanju sedam titula u Bundesligi, pet trofeja u Kupu i četiri u Superkupu Njemačke, te po jedan u Ligi šampiona, Superkupu Evrope i Svjetskom klupskom prvenstvu.

Pol Pogba (Mančester Junajted – Juventus)

Foto: Peter Powell/EPA

Pol Pogba

Kakvu su samo grešku napravili u Mančester Junajtdu kada je Francuz otišao u Juventus za svega milion evra. Već u prvoj sezoni on je proglašen za najboljeg mladog igrača u Evropi, a poslije nekoliko sjajnih godina u dresu torinskog giganta vratio se na “Old Traford” u transferu vrijednom 105 miliona evra. U Juventusu je bio pretplaćen na trofeje dok je od povratka na ostrvo sa “Crvenim Đavolima” osvojio samo Liga kup i Ligu Evrope.

Jirgen Klop (Liverpul)

Foto: Peter Powell/EPA

Poslije sedam uspješnih godina u Borusiji Dortmund Jirgen Klop je u oktobru 2015 godine preuzeo Liverpul, što se naziva najboljim poslom kluba u novijoj istoriji. Njegova strategija razvoja tima se pokazala ispravnom, ekipa je konstantna u Ligi šampiona, gdje je u posljednje dvije godine igrala dva finala, a posljednje je osvojila. Sada su “Redsi” na dobrom putu da osvoje prvu titulu šampiona Engleske poslije 25 godina.

blic

PODIJELI