Poraz Sarajeva na kiši od Seltika

0
512

Fudbaleri Sarajeva poraženi su večeras na domaćem terenu od Seltika u prvoj utakmici prvog kola kvalifikacija za UEFA Ligu prvaka rezultatom 1:3.

Iako su izabranici trenera Husrefa Musemića odigrali dobru utakmicu, disciplinovano i bez previše grešaka, pa čak imali i vodstvo, to im na kraju nije bilo dovoljeno za pozitivan rezultat i senzaciju protiv slavnog i favorizovanog škotskog kluba.

Prvo uzbuđenje desilo se u 7. minuti kada su fudbaleri Sarajeva istrčali kontru. Mersudin Ahmetović odlično je dugom loptom pronašao Anela Hebibovića, koji je izašao sam pred golmana, ali mu je Skot Bejn skinuo zicer.

Fudbaleri škotskog šampiona prvi udarac prema golu Sarajeva uputili su u 18. minuti. Odvažio se Rajan Kristi, ali je lopta otišla daleko pored lijeve stative reprezentativnog golmana Bosne i Hercegovine Vladana Kovačevića.

U 24. minuti Sarajevo je izvelo prvi korner na utakmici, a nakon gužve u šesnaestercu gosti su uz dosta muke uspjeli otkloniti opasnost.

Atmosfera na Olimpijskom stadionu “Asim Ferhatović Hase – Koševo” je proključala u 29. minuti. Radost za oko 30.000 navijača, kojima večeras nije smetala ni jaka kiša, donio je debitant u dresu Sarajeva. Korner sa lijeve strane, treći za Sarajevo na ovoj utakmici, izveo je Slobodan Milanović, a u petercu se najbolje snašao nekadašnji fudbaler splitskog Hajduka Mirko Oremuš i pogodio za 1:0.

Ipak samo šest minuta kasnije bivši šampioni Evrope stvari su vratili na početak. Između tri odbrandbena igrača domaćeg tima lopta je došla do Majka Džonstona, koji je snažnim šutem sa oko 20 metara poslao iza leđa nemoćnog golmana Kovačevića za izjednačenje na 1:1.

Škoti su u 40. minuti mogli i do 2:1, ali Džejms Forest nije najbolje reagovao u šestanestercu Sarajeva.

Kiša je u drugom poluvremenu ublažila intenzitet, ali je hladan tuš za domaće navijače stigao u 51. minuti. Nakon pogrešnog dodavanja igrači bh. šampiona izgubili su loptu na oko 20 metara od svog gola, a gosti su izgradili akciju koju je u pogodak za 2:1 pretvorio mladi francuski internacionalac Odsone Eduard.

Milanović je u 69. minuti volej udarcem iskosa zaprijetio Bejnu, ali je zatresao samo vanjski dio mreže.

Nošeni podrškom sa tribina fudbaleri Sarajeva u nastavku meča pokušali su napraviti blagi pritisak, pa je šut sa vrha šesnaesterca isprobao i Mersudin Ahmetović, ali je golman “zeleno-bijelih” loptu izbio u korner.

Međutim, umjesto izjednačenja za “bordo tim” do kraja meča gosti su uspjeli povećati svoju prednost kada je u 86. minuti Skot Sinkler petom postavio konačan rezultat 3:1.

Revanš utakmica prvog kola kvalifikacija za UEFA Ligu prvaka između Seltika i Sarajeva igraće se naredne srijede u Glazgovu na “Seltik parku”.

Još sedam utakmica prvog kola kvalifikacija za UEFA Ligu prvaka na rasporedu je danas.