Savjeti starih domaćica za ukus po kojem ćete pamtiti zimu

0
786

Kako napraviti pravi domaći ajvar? Jednostavno: zavrtite rukave i prionite na posao! I ne štedite novac za najkvalitetnije sastojke.

Ajvar je najbolji dokaz da je poslovica “koliko para, toliko muzike” nije prazna priča.

Naravno, ako ako se uzme u obzir i ona zapadnjačka “vijeme je novac”, jer pravi ajvar ne trpi brzinu.

Osnovni recept je jednostavan, ali zahtjevan.

Sastojci

10 kilograma paprika, crvenih roga (1-2 kilograma paprika možete zamijeniti patlidžanom)
1 litar ulja
3-4 kašike sirćeta, ili malo “živog” esenca
1 kašika šećera
so, po ukusu
ljuta papričica i nekoliko češnjeva bijelog luka, ali nije obavezno
tegle

Postupak

1. Paprike i patlidžane, ukoliko ih dodajete, a patlidžan nije obavezan, jer po izvornom starinskom receptu ajvar se pravi isključivo od paprika, oprati i posušiti.

2.Paprike, i patlidžane, ukoliko ih dodajete, ispeći u rerni ili na roštilju. Preporučuje se da se patlidžan prije pečenja prepolovi uzduž i iz njega odstrane sjemenke. Ako ih pečete u rerni, najbolje je paprike peći na temperaturi od 220 stepeni, oko pola sata. Gotove su kad kožica “odsjedne”.

3.Ispečene paprile i patlidžane staviti u posudu i poklopiti, ili ih spakovati u plastične vrećice i dobro zavezati. Tako treba da odstoje dva do tri sata, da bi se povrće potparilo, radi lakšeg guljenja.

4.Temeljito oguliti povrće, odstraniti svu kožicu. Očistiti sve sjemenke, tako da ostane samo čisto “meso” paprika i patlidžana.

5.Oguljene i očišćene paprike i patlidžane spakovati u mrežaste vrećice za krompir, i objesiti da vise na prohladnm mjestu, najbolje zatvorenom, zbog insekata. Tako ih ostaviti da se cijede preko noći. Ispod vrećica staviti posude da skupljaju sok iz povrća.

6.Samljeti sastojke u mašini za meso. Najbolje je podesiti mašinu na krupnije mljevenje, pa sastojke samljeti dva puta.

7.U veliku široku šerpu usuti oko pola litra ulja, pa sasuti pripremljenu smjesu, promiješati i pustiti sa malo odstoji, da bi paprike upile ulje.

8.Pržiti na srednjoj temperaturi dva do tri sata, uz neprestano miješanje drvenom kašikom. Ajvar je gotov kad je potpuno gust i kad spada sa kašike. Tokom prženja možete dodati i sok koji se iscijedio iz paprika, ali samo ako ga prethodno ocijedite i malo prokuhate. Ako dodajte sok, prženje će trajati duže jer taj sok mora da ispari.

9.Pri kraju prženja dodati šećer, koji ustvari služi kao konzervans, ali to nije obavezno. Ako su sastojci najboljeg kvaliteta i ako se prati ovaj recept, nikakav konzervans ajvaru nije potreban. Soli dodajte po ukusu, sirće takođe. Dodajte po malo, pa probajte, dok ne uštimate ukus. Možete pred kraj prženja ajvaru dodati i samljevene ljute papričice i bijeli luk, ali ni to nije obavezno, čak se ne preporučuje.

10.U međuvremenu šest do sedam tegli klasične veličine (od 700 grama), ili desetak malih tegli, koje su prethodno temeljito oprane i posušene, staviti u rernu da se sterilišu na oko 100 stepeni, najmanje pola sata.

11.Vruć ajvar sipati u tople tegle, polako i pažljivo da ne bi došlo do pucanja.

12.Tako napunjene tegle možete ponovo vratiti u pećnicu na oko 100 stepeni temperature, da se na ajvaru uhvati korica, ali ni ovo nije obavezno.

13.U svaku teglu preko toplog ajvara usuti malo ulja, koje će poslužiti kao zaštitni sloj.

14.Zatvoriti tegle, poredati ih u kutiju ili gajbu i dobro ušuškati dekom, da bi se ajvar postepeno hladio.

15.Sutradan tegle poredati na prohladno i mračno mjesto na kojem ćete ga čuvati.

Priznaćete, ovo nije lako čak ni pročitati, a kamoli izvesti! Eto zašto sve više domaćica i domaćina odustaje od projekta “domaći ajvar” i zimnicu svodi na kiseli kupus, turšiju i kisele salate, mnogo jednostavnije za pripremu. I zašto tegla domaćeg ajvara, spravljenog po starinskoj recepturi, košta i do 10 KM po tegli! Kome je skupo, neka ga pravi sam.

(Srpskainfo)

PODIJELI