Subašić izbacio čvrste “vikinge”, slijedi Rusija

0
849

Fudbaleri Hrvatske plasirali su se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Rusiji nakon boljeg izvođenja penala protiv Danske.

Nakon regularnog dijela bilo je 1:1, a ni produžeci nisu donijeli pogotke, pa smo gledali penale.

Već u prvom minutu “vikinzi” su šokirali “vatrene” i nakon ubacivanja iz auta poveli sa 1:0. Nakon velike pometnje u kaznenom prostoru Hrvatske najbolje se snašao Jorgensen koji je smjestio loptu iza leđa Subašića.

Međutim, “kockasti” su se veoma brzo oporavili i ekspresno izjednačili iz prvog opasnijeg napada. Po desnoj strani probio je Rebić i dodao loptu Vrsaljku koji je šalje u sredinu. Kapiten Danske Kjer je loše reagovao i u želji da ispuca loptu pogodio jednog svog saigrača. Lopta se odbila do Mandžukića koji poravnava rezultat na 1:1. Igrao se četvrti minut.

Nakon toga Hrvatska je češće prijetila. Najprije su “vatreni” pokušali iz slobodnjaka sa desne ivice kaznenog prostora preko Rakitića. Međutim, on je pogodio živi zid pa se lopta odbila u korner.

U 27. minutu zaprijetili su Danci. Brajtvajt je bio u odličnoj situaciji, ali je njegov udarac zaustavio Subašić, i tako izašao kao pobjednik.

Dva minuta kasnije vidjeli smo tri pokušaja Hrvatske u jednom napadu. Najprije je Rakitić raspalio, a Šmajhel je odbranio. Potom je pokušao i Rebić ali Šmajhel ponovo brani, da bi na kraju Perišić poslao loptu preko gola.

Hrvati su zaprijetili i u 38. minutu. Nakon prekršaja nad Rebićem Modrić je ubacio loptu sa desne strane. Najviši u skoku bio je Dejan Lovren i šutirao glavom, ali je lopta za malo prozujala pored lijeve stative.

Do kraja poluvremena vidjeli smo još jednu sjajnu priliku Hrvatske. Šutirao je Rakitić, ali je ponovo sjajn bio Šmajhel koji je obuzdao njegov udarac.

Na početku drugog poluvremena oba tima su ušla opreznije za razliku od početka utakmice. Prvo uzbuđenje vidjeli smo u 56. minutu. Brajtvajt je nespretno reagovao i poslao loptu u gol-aut.

Uslijedio je period bez većih šansi, kao da je brza igra iz prvog poluvremena “došla na naplatu”, pa je tempo opao.

Prvo pravo uzbuđenje u drugom dijelu vidjeli smo tek u 72. minutu i to pred golom Hrvatske. Poulsen je dodao loptu Jorgensenu koji sa desetak metara šutira u odlično postavljenog Subašića.

U 84. minutu prijete Hrvati. Pivarić je ubacio sa lijeve strane na glavu Perišiću, ali je ovaj bio neprecizan i šutirao preko gola.

Dva minuta kasnije možda i najbolja prilika za Hrvatsku u drugom poluvremenu. Rebić je na desnoj strani izveo nekoliko sjajnih driblinga i poslao loptu u sredinu, međutim defanzivci Danske su to pokupili u zadnji čas ispred Mandžukića.

Do kraja regularnog dijela vidjeli smo po još jednu priliku na obje strane. Najprije se Rakitić izborio za šut sa nekih dvadeset metara od gola, a lopta je prohujala kraj desne stative. Potom se nakon korenra za Dansku, lopta odbila na nogu Brejtvajta, ali je i on bio neprecizan.

Bilo je to sve u regularnom dijelu pa su se igrali produžeci. Najveće uzbuđenje u produžecima dogodilo se u 115. minutu. Modrić je uputio sjajnu loptu za Rebića koji je prošao Šmajhela, ali ga je Jorgensen srušio i napravio penal. Modrić je preuzeo odgovornost, ali je sjajni Šmajhel odbranio njegov udarac i to na sjajan način, tako što je uhvatio loptu.

U penalima su dominirali golmani. Šmajhel je odbranio dva, a Subašić tri i tako “vatrenima” donio četvrtfinale gdje će se sastati sa Rusijom koja je ranije, takođe poslije penala, izbacila Španiju.