Ulje lješnika eliksir mladosti

0
615

Lijeska od davnina raste na područjima Evrope i Azije. Plod je orašasto voće – lješnik – koje sazrijeva u malim grozdovima. I ne samo neodoljivo ukusan, izuzetno je bogat makro i mikro nutrijentima te odličan saveznik u podizanju imuniteta. Jedan od proizvoda koji nastaju od ploda lijekse je i hladno cijeđeno ulje lješnika, koje karakteriše lijepa zlatnožuta boja, ugodan miris i slatkast ukus.

Velike količine vitamina E hladno cijeđenom ulju lješnika donijele su titulu nenadmašnog prirodnog “zaštitnog faktora” i eliksira mladosti u kozmetici, prije svega u čuvanju, njezi i obnavljanju kože nakon četrdesete godine.

Ulje lješnika dobija se hladnim presanjem ploda lijeske, a najčešće se koristi kod problema s kožom i kod proširenih pora, iako je odlično za svaki tip kože. Riječ je o vrlo laganom i brzoupijajućem ulju.

ZA KOŽNE PROBLEME

Lješnikovo ulje ima blago adstrigentno djelovanje pa se upravo radi toga može koristiti kod problematične kože. Bogato je vitaminima, esencijalnim masnim kiselinama te se radi toga koristi kod masaža, ali i za izradu krema, balzama i losiona. Sadrži vitamine B1, B6 te vitamin E, koji daje stabilnu strukturu i pomaže kod upalnih promjena i iritirane kože. U organizmu djeluje kao vrlo snažan antioksidans te štiti od uticaja slobodnih radikala. Vitamin E često se naziva i vitaminom mladosti i ljepote.

U ulju lješnika nalazi se koncentracija triterpenskih spojeva koji su pogodni za slabo prokrvljenu i masnu kožu sklonu aknama. Takođe pomažu i kod suve kože podložne crvenilu. Osim toga, u ulju se nalazi i sastav fitosterol, koji pomaže u regulisanju lučenja masnoće, te omekšava kožu. Ovaj se sastojak često koristi u tretmanima proširenih vena, popucalih kapilara, te kod celulita.

ULJE LJEŠNIKA ZA PILING

Ovo ulje se ubraja među brzo upijajuća ulja pa mu je primjena široka. Upravo zbog tog efekta dobro je za izradu terapeutskih pripravaka jer brzo počne djelovati. Radi svih svojih svojstava, ulje je odlično za regeneraciju kože i podsticanje organizma na izlučivanje toksina. Jedan od načina za to je suvo četkanje kože, tačnije piling, nakon kojeg možete nanijeti ulje lješnika. Za suvo četkanje uljem lješnika potrebna vam je oštra četka s čekinjama ili gruba rukavica. Četkanje kože radite prije tuširanja. Na ovaj način poboljšaćete cirkulaciju, pokrenuti izbacivanje štetnih tvari iz tijela i poboljšati opšte stanje kože. Nakon četkanja se istuširajte, pa nakon tuširanja na kožu nanesite ulje lješnika.

MASAŽA ETERIČNIM HRANJIVIM ULJEM

Mnogi problemi s kožom ukazuju na slabu prokrvljenost kože i lošu cirkulaciju. Svi problemi s cirkulacijom u nogama kao što su proširene vene, popucali kapilari i celulit pokazuju kako tijelu nedostaje energije u donjem dijelu tijela. Ovaj problem možete riješiti masažom.

Ako želite napraviti najdjelotvorniju mješavinu ulja, u 10 ml ulja lješnika dodajte 10 kapi nekog eteričnog ulja, npr. cedar, čempres ili đumbir. Počnite s masažom stopala, ali pazite. U stopalima se nalaze važni nervni završeci koji su povezani sa unutrašnjim organima. Tačke koje vas bole masirajte laganije i tek postepeno pojačavajte pritisak. Odlična je i masaža dlanova, jer oni, kao i stopala, imaju mnoge nervne završetke i energetske tačke pa će opuštajuća masaža tih dijelova imati opuštajući učinak i na ostatak tijela.

LJEŠNIK U PREHRANI ĆE POMOĆI ZA ZDRAVIJU KOŽU

Oralna primjena zdravog ploda lješnika takođe će pomoći vašem organizmu. Razna istraživanja su pokazala kako je konzumiranje plodova lješnika korisno u sprečavanju ateroskleroze i krvožinih problema, pa tako možete lješnik i biljno ulje lješnika uvrstiti u prehranu. Možete ga koristiti tako da začinite salate, slana ili slatka jela.

Blagotvorno djelovanje

Ulje lješnika pomaže kod:

  • proširenih pora
  • akni
  • celulita
  • popucalih kapilara
  • proširenih vena
  • masne kože
  • crvenila kože
  • strija

/Nezavisne/

PODIJELI