Svi se mi znojimo, neko manje, neko više. Neko se više “oseća”, neko manje. Saznajte nešto o znoju i znojenju.
1. IMAMO DVE RAZLIČITE VRSTE ZNOJNIH ŽLEZDA
Zovu se ekrine i apokrine žlezde, od kojih se ove prve nalaze po celoj koži i proizvode vodeni znoji koji hladi organizam. Apokrine žlezde su smeštene na mestima gde su folikuli dlake najkoncentrisaniji (glava, pazuh, prepone) i proizvode “masnjikav” znoj zbog lipida koje luče.
Mirina “nota” znoja može da zavisi i od odeće koju nosite. U svakom slučaju, preporučuje se da nosite odeću od prirodnih vlakana, koja upija znoj.
2. KOSA MOŽE DA ISPUŠTA MIRIS
Zapravo, ne radi se o znoju iz apokrinih žlezda koje ispuštaju miris, nego o tome da taj specifičan znoj privlači bakerije koje neprijatno mirišu. Kada počnu da razlažu masti koje sadrži apokrini znoj, tada se javlja neprijatan miris.
3. DEZODORANS U STIKU
Dezodorans u stiku je najbolja je odbrana od neprijatnih mirisa, zato što maskira prirodni miris, i u trenutku kad smo se već oznojili.
4. ALTERNATIVA – MEDICINSKI TRETMANI
U ekstremnim slučajevima, kada ništa od kozmetičkih sredstava ne pomaže, možete se obratiti dermatologu da vam da injekcije botoksa. To je procedura koju je FDA (Američka agencija za lekove i hranu) odobrila i koja pomaže da se spreči znojenje. Međutim, injekcije botoksa potrebno je primati svaka tri do četiri meseca.
5. ŠTA JEDEMO
Miris znoja zavisi i od hrane koju smo jeli.
Poznato je da ćemo posle belog i crnog luka, kao i karija, početi da se “osećamo”.
6. HIGIJENA
Normalno održavanje higijene, kao i upotreba antibakterijskog sapuna i pranje sunđerom sasvim je dovoljno. Neki čak utrljavaju alkohol u nezgodne zone, što isušuje kožu i izaziva još veće znojenje.
7. STRES
Kada smo pod stresom, onda se više znojimo.