“Бацили су 15 тона који су у току ратних дејстава претваран у радиоактивну прашину .Та се прашина диже у ваздух и стварају радиоактивни облаци који се носе ваздушни струјама на велика растојања. У конкретном случају цијела Србија, цијели Балкан”, каже Слободан Чикарић, професор Медицинског факултета у Београду.
Током претходних година бројна су упозорења стизала, углавном из медицинске струке о повећању малигнитета у Србији која има убједљиво највише дјеце обољеле од карцинома у Европи.
“Оно што је евидентно, то је да је не само пораст броја обољелих од малигних болести , пораста броја обољелих од аутоимуних болести , да се ваш имуни систем који је дужан да вас штити окреће потпуно против вас , посвећан број стерилитета, посебно мушки стерилитет скочио је 100 посто , појава патолошких трудноћа , стрес трудноћа , проблема са квалитетом плода , интелигенциом дјеце која су рођена у то доба и слично”, рекла је Даница Грујичић, неурохирург КЦС.
У утврђивање истине о посљедицама НАТО бомбардовања потребно је укључити и Републику Српску јер је тамо први пут употребљена муниција са осиромашеним уранијумом.
“Нарочито становништво Хаџића гдје је било најинтензивије бомбардовање и гдје и дан данас имају посљедице људи који су се раселили одатле, али знамо колики проценат њих има оштећено здравље и и колико је њих умрло”, навела је Зора Вукмировић,научни савјетник у пензији Института за физику.
Народ мора да зна пуну истину о посљедицама тихог атомског рата у Србији и Српској.
“Ми нашем народу морамо рећи истину и да се предузму те превентивне мјере и да ти људи који су евентуално оштећени у тим догађајима добију адекватну здравствену заштиту”, рекла је Вукмировић.
” Ако не предузмемо сада мјере ко зна што ће се десити кроз 50, 100 година са овим народом и људима који живе на тој територији која је загађена”, рекао је Драган Веселиновић, пензионисани професор Универзитета за физичку хемију Београдског универзитета.
Стручњаци који ће учествовати у раду лабораторије анализираће путем научних метода и признатих методологија у свијету све доступне податке како би дошли до истине какве су посљедице осиромашеног уранијума на становништву и доставиће их релевантним институцијама у свијету.