Дачић је овај јасан став Београда пренио британском амбасадору у Србији Денису Кифу, као и дипломатским представницима Британије у УН, пишу “Вечерње новости”.
Лист наводи да Србија резонује да је позиција Британије према сједницама око Космета недопустива, тим прије што ће они у јулу бити домаћин Самита ЕУ-Западни Балкан, где ће се опет заложити за стабилност региона који управо они најављеним дипломатским акцијама угрожавају.
Сједнице Савјета безбједности УН о Космету, на којима се разматра извјештај генералног секретара о стању у овој српској покрајини, одржавају се свака три мјесеца.
Извјештаји су, према резолуцији 1244 Савјета безбједности обавезни, мада се у њој не прецизира колико често треба да се подносе, већ се наводи да то треба да буде “у одговарајућим временским интервалима”.
САД и Великој Британији на посљедњој сједници Савјета безбједности УН придружиле су се још четири западне чланице Савјета безбједности у залагању за промјену формата сједница тог тијела посвећених Косову, чему су се успротивиле Русија, Кина и Србија.
Бивши амбасадор у УН Павле Јевремовић каже да Британци као предсједавајући Савјету безбједности УН могу да предложе да се сједнице о Космету прориједе, а пошто је то техничко, а не политичко питање, на њега не може да се стави вето.